Choi Young

15. července 2017 v 9:55 | Scmon |  Osobnosti
Tak dneska jsem se rozhodla, že bych mohla napsat něco o Choi Youngovi, který je další důležitou osobou korejských dějin. K téhle osobnosti mám osobitější vztah, protože se postava Choi Younga objevuje v doramě Faith známé také jako Great Doctor. A pro mě to byla moje první dorama, takže je to taková srdcovka. Tak kdo to vlastně Choi Young podle dějin byl a čím tak významným se proslavil, že se objevuje v doramách?


Choi Young byl významným korejským generálem a také jedním z potomků Choi Yu Cheonga, velkolepého učitele královské akademie. Choi se narodil v roce 1316 do éry Goryeo. Místo jeho narození není jasné, mluví se buď o Hongseongu nebo Cheorwonu. Choi patřil mezi příslušníky významného šlechtického klanu Dongju.
Byl vychováván v přísném životním stylu. Věnoval málo pozornosti tomu, co nosil, vyhýbal se všem komfortům, které jeho postavení a později i sláva a úspěch zajišťovaly. Dokonce prý neměl rád lidi, kteří chtěli drahé věci, jelikož pokládal prostotu za ctnost. Řídil se totiž mottem, které mu zanechal jeho otec: "Na zlato pohlížej, jako na pouhé skály."

Jeho povaha a přesvědčení ho zavedly do armády. V armádě Choi Young získal důvěru svých mužů. Po několika úspěšných vítězstvích proti japonským pirátům, kteří začali útočit na korejské pobřeží kolem roku 1350, si získal i důvěru samotného krále.
V roce 1352 se stal národním hrdinou, důvodem bylo úspěšné potlačení povstání Jo Il Shina, který společně s dalšími povstalci přepadl královský palác. Během povstání bylo zabito mnoho úředníků. Jo Il Shin se dokonce prohlásil za nového vládce.
V roce 1354 spolu s 2 000 lučištníky a dalšími veterány posílil yuanské vojsko a společně se jim podařilo potlačit povstání Červeného turbanu (pozn. od roku 1259 bylo Goryeo podrobeno mongolské dynastii Yuan, která vládla v Číně). Poté se Choi Young vrátil zpět domů do Goryea.
Po svém návratu Choi Young podal králi Gongminovi (vláda 1351-1374) zprávu o vnitřních problémech, které se dotýkaly Yuanské dynastie. To vnuklo Gongminovi myšlenku, že je vhodný čas na zpětné získání některých severních území dobytých už dříve Mongoly. A tak generál Choi bojoval o obnovu různých měst na západ od řeky Yalu.


V roce 1360 se mu podařilo znovu porazit hnutí Červeného turbanu, během jejich invaze do Gorya.
Choi Young byl krátce i starostou Pchjongjangu, kde usiloval o zvýšení rostlinné výroby z důvodu zmírnění probíhajícího hladomoru. Díky jeho snahám si získal ještě větší pozornost a obdiv. Když v roce 1364 porazil mocného ministra Deok Heung Guna, který se snažil svrhnout vládu Goryea, význam Choi Younga ještě vzrostl.
Choi Young také shromáždil vojsko proti vpádu 10 000 mongolských jezdců, kteří měli svrhnout povstaleckého krále Gorya. Tento vpád do Gorya nařídila císařovna Ki.

V roce 1368, vstoupila do čela vlády v Číně nová dynastie Ming, která nabídla alianci proti Mongolům. A tak král Gongmin nařídil Choi Youngovi napadnout zbývající mongolské posádky. Generálovi se podařilo zmocnit mongolské pevnosti v roce 1370, ale nevedlo k žádnému trvalému urovnání.
Protože se Choi Young stavěl proti korupci, která v království vzkvétala, dostal se do rozporu s mnichem Shin Donem. A následně jím byl obviněn za porušení práv. Choi měl tedy strávit za trest 6 let v exilu. Ovšem po smrti Shin Dona mu král v roce 1374 obnovil jeho postavení a pozice. Okamžitě ho také požádal, aby připravil flotilu, proti japonským pirátům a bojoval proti zbývajícím mongolským vojskům na ostrově Jeju. Choi Youngovi se nejdříve podařilo zajmout Mongoly. A potom díky
novému návodu na střelný prach se mu podařilo porazit i japonské piráty.

V posledních letech jeho života došlo k převratu a změně dynastie. Jelikož se Choi Young postavil proti Yi Seong Gyeovi (pozn. vůdci převratu a zakladateli nové dynastie), byl nakonec popraven. Před svou smrtí Choi Young prohlásil, že kvůli jeho nespravedlivé smrti na jeho hrobě nikdy nevyroste tráva. Zajímavé, že na jeho hrobě doopravdy tráva nevyrostla až do roku 1976.

hrobka Choi Younga
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Somni Somni | Web | 15. července 2017 v 18:10 | Reagovat

Tak u něj musím říci, že za celý svůj život se snad ani nudit nemohl. Tolik toho měl, bojoval. ._.
Ale jako je hodně zajímavé to s tou trávou. Se jen tak nevidí, že se něco takového uděje.

2 Calime Calime | E-mail | Web | 15. července 2017 v 18:39 | Reagovat

Naprosto skvělý článek! I když obsahuje více informací, než předchozí články, tak mi to vůbec nevadilo. Dokonce mi to i vyhovuje.
Choi Young měl doopravdy zajímavý a hrdinský život!
Moc děkuji za článek a těším se na další!!! :-D

3 scmon scmon | E-mail | Web | 15. července 2017 v 19:14 | Reagovat

[1]: Jo s tou trávou je to doopravdy zajímavé. Což mi připomíná měla bych se kouknout co se událo v roce 76, když tam ta tráva začala růst☺

[2]: Jsem ráda, že tě délka neodradila a a snad neodradí ta dávka informací i ostatní.Jenže on jeho život byl doopravdy pestrý a vynechat něco by byla škoda. Jo teš se :-) další bude příští víkend

4 Ivuše Ivuše | E-mail | Web | 15. července 2017 v 21:37 | Reagovat

Moc pěkný článek, navíc není vůbec dlouhý... pod tím pojmem bych si představila několikastránkový elaborát. :D :D
Ráda se dozvídám takhle nové informace o historii. :-) Chtěla jsem si pořídit knihu Dějiny Koreje, ale nikde nejde sehnat... proto si ji chci objednat v angličtině, protože jinak se tady jejího dotištění asi nikdy nedočkám. :D :-D
Faith je jeden z mých nejoblíbenějších historických seriálů a Lee Min Ho v hlavní roli byl úplně boží, takže jsem se velmi ráda dozvěděla něco více o skutečném Choi Youngovi. :-)

5 Tohru- Tohru- | E-mail | Web | 19. července 2017 v 10:45 | Reagovat

Vždy ma zaujímala postava Choi Younga z TGD, že mal však až taký pestrý život, to by mi nenapadlo. Naozaj ho obdivujem a teba obdivujem za spracovanie toho materiálu, ako Ivuše napísala... Predstavujem si pod tým niekoľkostranový materiál, čiže všetká česť.

6 Briegala Briegala | 19. července 2017 v 14:16 | Reagovat

Ano, Faith je dobrý fantasy seriál, historie se drží tak jako kolem a dokola. Něco skutečně převzali, něco si (hoooodně) přidali. Ale rozhodně patří k mým oblíbeným. :-P
Hodně dobře je Choi Young zobrazen v seriálu The Great Seer. Tam jde o založení Joseonu. Je tam už starý a hodně uznávaný generál. Jeho dcera si dokonce vezme mladého krále. Ovšem - měl vůbec dceru?
Škoda, že není nikde nic k mání o jeho osobním životě. Výčet válečných úspěchů je super, ale mě vždycky zajímaly spíš takové věci, jaký byl kdo člověk. Musel to mít komplikované se ženami, už kvůli svému postoji k majetku a taky byl asi hodně časově vytížený, ono být furt na bojišti není žádná sranda. Je obdivuhodné, kolika let se v té době dožil. A to ho museli na konec popravit! Jinak by zřejmě musel dostat infarkt na bojišti nebo tak něco :-)
Každopádně díky za článek.

7 scmon scmon | E-mail | Web | 19. července 2017 v 19:00 | Reagovat

Dobře, tak já tedy díky vaším komentářům měním názor není to tedy dlouhé ;-).

[6]: To jestli měl dceru je dobrá otázka. Upřímně se přiznávám, že jsem se snažila najít, něco i o jeho soukromém životě. Ale bohužel :-(. Všude se píše právě jen o jeho úspěších a bitvách. Ale já to nevzdávám a třeba někde něco ještě najdu. To že napíšu o někom a nebo o něčem článek neznamená, že si o tom tématu ještě něco potom nedohledávám. Takže třeba bude nějaké pokračování. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama