Yi Hwang

10. září 2017 v 8:03 | Scmon |  Osobnosti
Dnes bude řeč o člověku, který byl básníkem, filosofem, státním úředníkem a jedním z nejpopulárnějších konfuciánských učenců za dynastie Joseon. O jednom ze zakladatelů soukromé konfuciánské akademie známé jako Dosan Seowon.
A kdo že to je? Nikdo jiný než Yi Hwang, který je známý pod jménem T´oegye.

Narodil se okolo roku 1501 v městě Ongye-ri, které leží asi 200 km jihozápadně od Soulu. Rodině, která patřila mezi drobnou šlechtu a měla již sedm dětí. Yi Hwang byl bystrý a veselý chlapec. Už ve svých dvanácti letech projevoval velký zájem o vzdělání a poezii.

Díky svému velkému zájmu o vzdělání vstoupil v roce 1523 do národní akademie Sungkyunkwan a během 4 let absolvoval předběžné zkoušky na vládního úředníka. Konečné zkoušky složil ovšem až ve svých 33 letech. Státní zkoušky absolvoval s nejvyšším vyznamenáním. Ve svých 39 letech zastával několik úřednických pozic. Tou nejvýznamnější byla pozice tajného královského inspektora. Toto postavení mu umožnilo přístup ke královským soudům. Při soudních procesech se setkával s lidmi, kteří byli schopni pro získání moci různých intrik a lstí.

Yi Hwang byl tímto bojem o moc tak znechucen, že se několikrát pokusil svoji pozici vládního úředníka opustit. Ale nepodařilo se mu to tak úplně. Byl totiž hned znovu povolán královským dvorem. A tak zastával pozici guvernéra hned dvou oblastí. Dostal také několik poct a nabídky na další významné úřady, které ovšem odmítal.
Více se zajímal o vzdělávací instituce a angažoval se v řadě akademií, učil a inspiroval své studenty. Přesvědčování krále a politické události (příchod velvyslanců dynastie Ming) měli za následek, že se do úřadu zase vrátil. Ve svých 68 letech se tedy ocitl znovu u soudu. Úřednický život opustil až o dva roky později.

Jak bylo zmíněno Yi Hwang byl talentovaný básník, kaligrafista a autor mnoha knih o konfucianismu a vzdělávacích dokumentů. Svá díla vydával nejen pod svým jménem, ale i pod pseudonymy, první z nich byl T´oegye což v překladu znamená něco jako "Ustupující zátoka" a druhý Gyengho, který odkazoval na provincii jeho místa narození.
Zemřel v roce 1570 a během svého života sloužil čtyřem králům. Po smrtí byl posmrtně povýšen do nejvyššího ministerského úřadu.

Nebude asi divu, že se se jeho podobizna objevuje "zase" na jedné z bankovek.


A na závěr jsem se pokusila o jeden velmi volný překlad ukázky jeho díla.

"Dokonce i pošetilý člověk může dosáhnout poznání.
Není to však jednoduché učit se cestě.
Dokonce ani mudrc vše nepozná.
Zatímco studuji a pracuji, snadně a obtížně,
nevidím, jak se ke mně plíží věk stáří."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Calime Calime | E-mail | Web | 10. září 2017 v 11:43 | Reagovat

Opět a znovu... skvělý článek! Já mám prostě tvůj blog strašně ráda! Jsem zvědavá, jestli o něm něco najdu v té knize, která jsem si koupila - když je to taková renesanční osobnost! :-D
Moc děkuji za další nové informace. Jsi prostě jednička :-D  :-D  :-D

2 scmon scmon | E-mail | Web | 10. září 2017 v 12:05 | Reagovat

[1]: A já zase a opět děkuju za tvůj komentář fanynko n.1 :-D. Jestli o něm něco najdeš tak napiš. Já jsem ještě zjistila a do článku nenapsala, že jedna filozofická škola se po něm dokonce jmenuje Yi Hwang Academy (jestli se nepletu).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama